«Приєднані території володіють колосальним історико-туристичним потенціалом, який потрібно посилено розвивати», — міський голова Сергій Моргунов.
Сьогодні обличчя Великої Вінниці стрімко перетворюється, набуваючи щоразу більш європейських рис.
З часу першої письмової згадки 1363 року Вінниця зазнала багато випробувань, було немало й радісних подій. Капуцинський костел, Єзуїтський монастир, Домініканський собор, славнозвісні Мури й залишки таємничих підземель, що сполучали колись усі ці будівлі, нині оповідають про бурхливі часи ХVII–XVIII ст.
Насичена історія регіонального центру, звісно, зачепила найближчі до нього території, якими є Вінницько-Хутірський старостинський округ – від жертовних зусиль захисту магдебурзького права хуторянином Захарком Сичем (XVIII ст.) до єдиної, у Вінницькому районі, збереженої традиційної української дзвіниці Покровського храму (1770р.) в Писарівці.
ТОП-7 ПРИЧИН ВІДВІДАТИ НАШ ОКРУГ
Багата історія та видатні особистості
Нашими пращурами та сучасниками є видатні постаті з історії Вінниччини та, навіть, України – Захарко Сич, Тетяна Кошиць, Парфен Омелянович, Іван Лус, Федір Дахновський, Петро Матієнко, Максим Шаповал.
Археологія та стародавня історія
На території округу в різні роки існувало безліч цивілізацій. Так, на півночі Вінницьких Хуторів знайдено поселення залізного віку, також, знайдено поселення черняхівської культури на півночі та в західній частині села. На східній околиці Щіток виявлено пізньопалеолітичну стоянку (40-50 тис. до н.е.), а в межах Писарівки археологи віднайшли поселення трипільської культури.
Автентична культура та традиції
Люди Вінницько-Хутірського старостинського округу – скарб, адже вони є носіями поістині автентичної культури та вікових традицій. Так, у Щітках в 5-му поколінні передаються навички рогозоплетіння, які є унікальними та не мають аналогів в Україні, а сучасним знаковим мистецтвом стала різьба по дереву майстрів з Писарівки, шедеври яких розповсюджені на декількох континентах.
Релігійна спадщина
На теренах округу розташовані значущі для історії регіону релігійні обʼєкти.
На Вінницьких Хуторах існувала обитель св. Георгія Великомученика (1726), правонаступниця православного монастиря Вознесіння Господнього (1616), розташованого у середмісті Вінниці, монахи якого брали участь в обороні Вінниці під проводом полковника Івана Богуна.
В Писарівці збереглася єдина, у Вінницькому районі, традиційна українська дзвіниця Покровського храму (1770). Церкву, яка розташована на місці традиційного триверхого українського храму, зведено в 1885 році, а доля оригінальної будівлі – невідома.
Насиченість водними обʼєктами
Одна з найбільших кількостей ставків на площу території саме у Вінницько-Хутірському окрузі – 79 обʼєктів водного фонду фактично розмістились в межах притоки Південного Бугу, річки Віннички.
Цілющі джерела Поділля
На території округу розміщене "Бондарівське" джерело, яке входить до системи джерел центральної України.
Визначні місця поруч
Поділля славиться історичними пам'ятками ХVІІІ ― початку ХХ століття. За цей період тут було споруджено багато палаців у стилі класицизму та з елементами еклектики.
Популярний серед туристів архітектурно-парковий комплекс у селищі Вороновиця ― маєток графів Ґрохольських-Можайських. Центром його композиції є триповерховий палац, побудований у стилі раннього класицизму. Фасад під дахом прикрашений рельєфним фризом з гірляндами та букраніями. До сьогодні збережені історичні інтер'єри кількох залів.
#МИ_ДИВОВИЖНІ!
Місія проєкту — знайомство мешканців нашого округу з власною історією, особистостями та ідентичністю.
Проєкт #Ми_Дивовижні! — це нова віха у розвитку туристичної складової та дослідженні історичної спадщини наших населених пунктів, покликаний відтворити максимальну кількість історичних фактів та познайомити вінничан з айдентикою сучасності.
Команда проєкту працює спільно з КЗ "Музей Вінниці" та департаментом культури ВМР.